שו”ת אקטואליות #64 – הרב גדלי’ אבערלאנדער (י”ג תשרי תשפ”ב) {אנגלית}

נמסר בשידור חי, עבור אתר Anash.org

השאלות:
0:10 מי שהוא בבידוד או במקומות שיש סגר ומתפלל ביחידות, האם הוא עושה הקפות באמירת “הושענות”? והאם יש הבדל בין אם יש לו ספר תורה או לא?
0:58 במקומות שיש עכשיו מחסור בערבות בגלל הקורונה, ואין מספיק ערבות בשביל “הושענות” לכל אחד – האם אפשר שכמה אנשים ישתמשו באותם “הושענות”, אחד אחרי השני?
2:37 האם אפשר להשתמש בערבות שבד’ מינים?
3:49 מי שהוא בבידוד או במקומות שיש סגר ומתפלל ביחידות, מתי מתחיל לומר “מוריד הגשם”?
5:10 מי שהוא בבידוד או במקומות שיש סגר ומתפלל ביחידות, איך עורך “הקפות” בשמחת תרה?
6:26 הלוויתי כסף למישהי למשך חמש שנים, ואז היא הייתה לא-יהודיה אבל לאחרונה היא התגיירה, ולא עשיתי “פרוזבול”, האם אני יכול לתבוע את החוב?
8:53 האם מותר לקחת ביו”ט, בגדים מניקוי-יבש של לא-יהודי, ולשלם אחר החג?
11:56 האם אפשר לעשות “היתר עיסקא” עם יהודי שאינו שומר? האם זה איזשהו שותפות ויוצא שמתעסק בעסקים שיש בהם חילול שבת?
15:14 בהמשך למה שדובר, אודות חיוב קניה אצל יהודי – האם זה נכון ש”שתות” זה 16%, וא”כ כשהגוי מוכר ב-$100 והיהודי, להבדיל, מוכר ב-$116, צריך לקנות אצל יהודי?
17:36 אנחנו גרים בערי השדה ובנין הבית ספר שלנו אינו באיזור יהודי, חלק מהמורים של הלימודים הכלליים אינם יהודים, לכל אחד מהמורים יש להם מפתחות להיכנס לבנין בזמנם הפנוי להכין צילומים וכדומה – האם מותר למורים הלא-יהודים, להיכנס לבנין בשבת מעצמם, או שזה אסור? ובאם זה אסור, האם אני חייב למנוע מהם הכניסה, אושאני יכול לחכות עד שהם שואלים?
19:30 יהודים שאינם שומרי תורה ומצוות לע”ע, ואנחנו רוצים להזמינם לסעודת יו”ט, אחרת לא יהי’ להם סעודות החג, אך הם יבואו ברכב, איך אפשר להזמין אותם?
21:15 בית חב”ד שאין להם מנין קבוע, אבל מזמן לזמן, כשיש אירוע וכדומה, מתפללים במנין – האם אומרים בליל שבת ברכה מעין שבע,?
23:03 בהמשך למה שדובר, אודות החומרא להשתמש בדגני בוקר, רק כשהם בישול ישראל – האם יש הבדל בין דגני בוקר מזונות או “שהכל” ו”האדמה”?

להורדת השיעור בפורמט MP3: לחצו כאן

You may also like...

Leave a Reply